KPSS-B PROGRAM , SAATLER , EĞİTİM MODELİMİZ

Anasayfa / Duyurular / KPSS - B DUYURULARI KPSS B GRUBUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER?

KPSS-B NEDİR?

KPSS B grubu, KPSS A grubunun dışında kalan kontenjanlar için yapılan sınavdır. Bu sınav KPSS A gibi her yıl değil, iki yılda bir yapılmaktadır. Lisans mezunlarına ayrılan B grubu kadrolar için P3, önlisans mezunlarına ayrılan B grubu kadrolar için P93, ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolar için P94 puan türü ile atama yapılmaktadır. Mühendislik, teknisyenlik, memurluk, mimarlık, veterinerlik gibi alanlarda KPSS-B grubu sınavı ile yerleştirme yapılmaktadır.

 
KPSS B memurluk Kadrolarına Atamalar Nasıl Yapılır?

KPSS B (Lisans) Memurluk adayı, KPSS sonuç belgesinde bulunan KPSS P3 puan türünü merkezi atamalarda veya ara atamalarda kullanabilirler. Merkezi atamalar 2 yıl boyunca her yılın Kasım ve Haziran aylarında ara atamalar ise kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılmaktadır. Ara atamalara aynı zamanda “Kurumsal Atama” da denilmektedir.
Sınava giren adaylar, KPSS’den elde ettikleri puanlar ile Kasım ve Haziran aylarında yapılan merkezi atamalarda ÖSYM tarafından hazırlanan tercih kılavuzu ile tercih yapmaları gerekmektedir. Adaylar bu kadrolara tercih yaparken aranan nitelikleri dikkatlice inceleyerek kendilerine uygun olan kadroları, puanlarını da göz önünde bulundurmak suretiyle tercih yapmalıdır. Ayrıca adaylar bu puanlarını 2 yıl boyunca ara atamalarda yani kurumsal atamalarda da kullanarak tercih yapabilirler.
 

KPSS B Memurluk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 

KPSS memurluk kadroları için sınav ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B  memurluk kadroları için sınav ÖSYM tarafından 2 yılda bir çift yıllarda (2016, 2018, 2020…) yapılmaktadır. 

KPSS B memurluk kadrolarına atanmak için hangi sorular yanıtlanmalıdır?
 
KPSS B  memurluk sınavında toplam 120 soru bulunmaktadır. Soru dağılımları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

MATEMATİK

30 SORU

TÜRKÇE

30 SORU

TARİH

27 SORU

COĞRAFYA

18 SORU

VATANDAŞLIK

15 SORU

KPSS B memurluk sınavına son sınıf öğrencileri de girebilir mi? 


Sınav sonuçlarının geçerli olduğu 2 yıl süresince mezun olabilecek durumdaki adaylar KPSS B memurluk sınavına girebilirler.
 

KPSS B memurluk atamaları nasıl yapılır?
 
KPSS B memurluk atamaları merkezi ve kurumsal atama olmak üzere iki farklı şekilde yapılır.


KPSS B memurluk “merkezi atamaları” ne zaman yapılmaktadır?


KPSS B  memurluk merkezi atamaları, 2 yıl boyunca Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır.
 

KPSS B memurluk “kurumsal atamaları” ne zaman yapılmaktadır?
 
KPSS B  kurumsal atamaları, ilgili kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılır.
 

KPSS B memurlukta yabancı dil sınavının önemi nedir? 

Yabancı dil sınavı adayların tercihine bağlıdır.


KPSS B kadrolarına atanmak için hangi puan türleri kullanılmaktadır?
 
KPSS B  kadroları için gerçekleştirilen atamalarda Lisans mezunu adaylar için P3, Önlisans mezunu adaylar için P93, Lise mezunu adaylar için P94 puan türleri geçerli olmaktadır.
 

KPSS B memurluk atamalarında yaş sınırı var mıdır?
 
Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar devlet memuru olabilirler. B grubu kadrolar için üst  yaş sınırı yoktur. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler ise en az 15 yaşını doldurmuş ve mahkeme kararı ile reşit kılınmış olmak şartı ile devlet memurluklarına atanabilirler.
 

KPSS B’den başka sınav yapılır mı?
 
Merkezi atamalarda ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanır. Fakat kurumsal atamalarda ayrıca mülakat yapılabilir.
 

EĞİTİM MODELİMİZ 


 

Pratik ve Etkili Eğitim 

Yargı Akademi, kullandığı etkili öğretim yöntem ve teknikleriyle bilgiyi doğrudan aktarmayı değil , bilginin nasıl kullanılacağını öğretmeyi amaçlamaktadır. Uzman kadromuz, ders içinde pratik ve etkili yöntemlerle soruları çözmenizi sağlamakta ve sınavda  en büyük stres unsuru olan zaman yönetimi konusunda sizlere yardımcı olmaktadır.


Yoğun Ders Programı İle KPSS Öğretmenlik ve ÖABT Kursu  


Dönem boyunca uygulanan ders programlarının yanında verilen ek hizmetler Yargı Akademideki öğrencilerin başarılarını artıran en önemli  unsurlardan biri. Sorubankasi.net desteği, sınıf dışı soru çözümü, bire bir etüt programları ve genel tekrar seminerleri öğrenilen bilgilerin kalıcılığını sağlayarak sizleri hedefe  bir adım daha yaklaştırıyor.

Akademisyen ve Uzman Kadromuz

Yargı akademi tecrübeli ve alanında uzman kadrosuyla sınava hazırlık sürecinde en güvenilir yardımcınız. Akademisyen ve uzman öğretmen kadrosu, ihtiyacınız olan her bilgiyi anlaşılır şekilde size ulaştırmakta ve sınava hazırlık aşamasını rahatlıkla atlatabilmenizi sağlamaktadır.

 

ÖSYM Formatında 20 Adet Türkiye Geneli Denemesi   


Öğretmenlerimizin gözetmenliği eşliğinde Türkiye geneli deneme sınavlarımızda branş sıralamanızı görüp , eksiklerinizi rehberlik eşliğinde gidererek sınav stresini minimum düzeye indirmenizi sağlamaktadır.


Ders Telafi Sistemi  


ÖSYM'nin geniş konu içeriğine sahip sınavlarında konular büyük önem taşır.Bu sebeple öğrencilerimizin anlayamadığı,  kaçırdığı konular farklı gruplar veya etütler ile telafi edilmektedir.Ayrıca zaman bulamayan öğrencilerimize Yargı TV ve sorubankası.net desteği ile ders telafisi sağlanmaktadır.

 

Birebir ve Etüt Hizmeti

Anlayamadığınız veya çözemediğiniz soruların hepsi birebir soru çözüm sistemi ile sonuca ulaştırılmaktadır.  Bu sayede hazırlık sürecinde aklınıza takılan her nokta  çözümlenmekte ve eksikleriniz tamamlanmaktadır.

 

Kütüphane Hizmeti

Öğrenci ihtiyaçları göz önüne alınarak  hazırlanan kütüphanemizde, öğrencilerimiz sessiz ve rahat bir ortamda konsantre bir şekilde ders çalışabilmektedir. Bilgisayar ve internet desteği  ile  sınırsız bilgiye erişim  kolaylaşmakta  bu da zaman kaybını minimum düzeye indirmektedir.   Bu imkanlarla  Yargı Akademi sınava hazırlık sürecinde en büyük destekçiniz olmaktadır.

 

Sınıf Düzeni

Dönem boyunca dersler,  Yargı Akademi farkıyla ferah, aydınlık ve konforlu modern sınıflarda işlenmektedir.  Isı, ışık ve ses yönünden  ders çalışma koşullarına uygun olarak hazırlanan sınıflar, öğrencilerimizi motive etmekte ve konforlu bir şekilde ders çalışmalarına imkan sağlamaktadır.

 

Öğretmen Atama , Kadro ve Güncel Haberler Duyuruları

Öğrencilerimize ilk atamalar, kadrolar ve  ek atamalar gibi önemli süreçlerde mesaj yoluyla bilgilendirmeler yapılmaktadır.  Aynı zamanda izmiryagikademi.com,  'DUYURULAR' bölümü ile her türlü güncel haberi size ulaştırmaktadır. Yargı Akademi sadece ders alanında değil atama sürecinde de destekçiniz olmaktadır.

 

Uzman Kadromuz ile Rehberlik Hizmeti

Yargı Akademi Uzman rehberlik kadrosuyla  sınava hazırlık ve atama  sürecinde size her konuda hizmet vermektedir. kişiye özel ders çalışma programı  hazırlayarak  ve  etkili ders çalışmaya ilişkin bilgilendirmeler yaparak  bireysel farklara uygun yöntemler sunmaktadır. Kadrolar ve atamalar  ile ilgili bilgilendirmelerle de  doğru tercih yapmanızı sağlamaktadır.