Engelli Memurlar ve EKPSS' ye Girecek Adaylar'ın Merak Ettiği Sorular !

Anasayfa / Kurslar / KPSS - B (Lisans-Önlisans)
Engelli Memurlar ve EKPSS' ye Girecek Adaylar'ın Merak Ettiği Sorular !


1. KPSS Nedir?

KPSS, Kamu Personeli Seçme Sınavıdır.

2. KPSS?nin amacı nedir?

KPSS?nin amacı; Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kamu ve Kurum Kuruluşlarına ?NORMAL STATÜDE? personel alımını sağlamaktır.

3. Normal Statüde Personel Ne Demektir?

Normal statüde personel herhangi bir engeli olsun ya da olmasın görevini yapabilecek durumda olan herkesin normal yasal mevzuata tabi olarak çalışmasıdır.

4. Engelliler Normal Statüde Personel Olabilir Mİ?

Evet, engelliler de eğer KPSS puanı ile yerleştikleri görevlerini yapabilecek durumda iseler Normal Statüde personel olabilirler.

5. Engelli Bir Bireyin Normal Statüde Personel Olmasının Avantajı ya da Dez Avantajı Var Mıdır?

Sonuçta kamu personeli olduğunuz için şanslınız. Ancak Engelli Statüde personel olmadığınız için sadece vergi indiriminden faydalanabilirsiniz. Emeklilik indiriminden faydalanamazsınız yani engel derecesine göre 16, 18 ve 20 yılda emekli olamazsınız.

6. Normal Statüden Engelli Statüye Geçebilir Miyim?

Ne yazık ki böyle bir geçiş henüz mümkün değil.

7. Engelli Statüde Personel Nasıl Olunur?

Engelli Personel Sınavları ile atanırsanız o zaman Engelli Statüde personel olursunuz.

8. KPSS?de Engellilere Özel Uygulamalar Var Mı?

Puanlamada ya da yerleştirmede hiçbir ayrıcalık yok herkes eşit. Ancak ihtiyacı olan engelli adaylara okuyucu, kodlayıcı, ek süre, zemin katta yani düz taban merdivensiz bölümlerde sınava girmek gibi ek haklar verilebiliyor.

9. Engelli Olarak KPSS Nasıl Girerim?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Fotokopisi, Kılavuzun arkasında bulunan Genel Amaçlı Dilekçe Fotokopisini doldur sınav evrakınla birlikte başvuru merkezine ver. Böylece engelli olarak başvuruda bulunmuş olursun. Dilekçeye de eğer istediğin ek hak varsa okuyucu, kodlayıcı, ek süre, zemin katta ya da asansörlü binada sınava girmek gibi onları yazacaksınız.

10. KPSS ye Engelli Olarak Girmem Atanmamı Zorlaştırır Mı?

KPSS ile yetkili olan kurum ÖSYM sadece sınavı yapar ve yerleştirir. Atamanızın onaylanması için atandığınızın kurum ya da kuruluşun istediği sağlık kurulu raporunu almanız gereklidir. Yani ÖSYM ile atamaların onaylanmasının bir alakası yok.

11. KPSS ile Yerleşirsem Atandığım Kurum Benden Ne Raporu İsteyecek?

Her personel atandığı zaman atanacağı kurum ya da kuruluş bazı belgeleri ister. Bunlar arasında ?OLUR? raporu olarak da bilinen rapor var. Bu rapor şu demek, ?birey atanacağı görevi yapabilir? ibaresi bulunan bir rapor. Bu raporu alan her birey görevine başlayabilir. Engelli adaylarda eğer görevlerini yapabilecek durumda iseler bu raporu rahatlıkla alırlar.